Aktualności

Android Auto - rozbudowany system multimedialny

Czy Twój samochód posiada rozbudowany system multimedialny? Jeżeli nie, świetną alternatywą okazać może się Android Auto. Aby zyskać bogate w opcje oprogramowanie dla samochodu potrzebny będzie jedynie smartfon.

Z Android Auto można korzystać bezpośrednio na ekranie telefonu lub poprzez podłączenie smartfonu do samochodu i wyświetlenie oprogramowania Google na ekranie systemu multimedialnego.

Mimo iż dostępny jest w języku polskim i całkiem dobrze działa na terenie Polski, wciąż nie pojawił się w oficjalnym sklepie Google Play dla naszego rejonu. Aplikację bez problemu można jednak pobrać z bezpiecznej strony APK Mirror. Po pobraniu APK, należy sprawdzić czy włączona jest instalacja oprogramowania spoza sklepu Google. Dodatkowo przy pierwszym uruchomieniu konieczne będzie zezwolenie na dostęp do wiadomości oraz kontaktów, aby umożliwić wygodną komunikację podczas prowadzenia samochodu. 

Przed rozpoczęciem korzystania z Android Auto warto przyjrzeć się dostępnym ustawieniom. Warto chociażby aktywować wykrywanie polecenia Ok, Google. Wówczas nie trzeba będzie za każdym razem sięgać do ikonki mikrofonu. Sterowanie głosem pozwala m.in. ustawić cel w nawigacji, sterować odtwarzaczem muzyki (działa z Spotify) czy uruchamiać poszczególne aplikacje. Niestety, niektórych komend trzeba się po prostu nauczyć – Android Auto słabo radzi sobie z mową naturalną.

Kolejną wartą uwagi opcją są automatyczne odpowiedzi. W sekcji Wiadomości w ustawieniach ustalimy treść wiadomości, która umożliwi szybką odpowiedź na nową wiadomość (SMS czy Facebook Messenger). Możemy później jednym kliknięciem odpowiedzieć Teraz prowadzę samochód.

Interfejs aplikacji został przygotowany z myślą o wykorzystaniu podczas prowadzenia samochodu. Elementy ograniczone są do minimum, a tekst jest odpowiednio powiększony. Główny ekran składa się z kafelków, które umożliwiają szybki dostęp do aktualnie uruchomionych aplikacji oraz dostarczają informacji o pogodzie i nieodebranych powiadomieniach. Na górze w prawym rogu znalazł się przycisk mikrofonu, który uruchamia sterowanie głosem. Na dole natomiast dostępne są cztery przyciski: powrót do ekranu głównego/wyjście z Android Auto, nawigacja, połączenia telefoniczne i odtwarzacz muzyki.

Nowa wiadomość może być odczytana głosowo. Nie ma możliwości jest przeczytania samemu. Na szczęście Android Auto radzi sobie z czytaniem całkiem dobrze, informując również o wstawionych emoji, np. buźka mrugająca okiem. Po przeczytaniu wiadomości, odpowiedź można od razu podyktować. Jak najbardziej dostępna jest opcja wysłania nowej wiadomości, wystarczy powiedzieć Wyślij nową wiadomość do...

W celu wykonania połączenia, podobnie jak w przypadku wiadomości, wystarczy użyć głosu. Komenda głosowa to proste Zadzwoń do… (nazwa kontaktu). Historia połączeń i możliwość ręcznego wprowadzenia numeru dostępna jest pod przyciskiem słuchawki na dole ekranu. 

Korzystanie z nawigacji mocno przypomina używaniem Map Google. Interfejs składa się z mniejszej liczby elementów, a te pozostawione są większe. Cel można wpisać ręcznie lub skorzystać z obsługi głosowej. 

Po kliknięciu na pasek wyszukiwarki, zyskamy szybki dostęp do ważnych punktów na mapie. Wystarczy teraz wybrać Stacje paliw, Parking czy Sklepy spożywcze, aby wyświetlić wszystkie najbliższe punkty. 

Android Auto wspiera już sporo aplikacji, które mogą integrować się z aplikacją Google, stając się łatwo dostępnymi podczas prowadzenia samochodu. W celu wyświetlenia obsługiwanych aplikacji wystarczy wejść w opcje i następnie wybrać Aplikacje na Android Auto. Wśród dostępnych pozycji znajdują się: Spotify, Deezer Music, Waze, WhatsApp czy VLC. 

W związku z tym, że obsługa Androida Auto opiera się głównie o komendy głosowe, przygotowaliśmy listę komend w języku polskim.

Komunikacja:
Zadzwoń do nazwa_użytkownika (np. Zadzwoń do Mama)
Wyślij wiadomość do nazwa_użytkownika (np. Wyślij wiadomość do Progress-IT)

Nawigacja:
Adres nazwa_miejsca/Adres nazwa_obiektu (np. Adres Łódź/Adres Pałac Kultury i Nauki) – informuje o dokładnym adresie miejsca czy obiektu
Najbliższa nazwa_obiektu/nazwa_obiektu blisko mnie/Znajdź nazwa_obiektu (np. Najbliższa stacja benzynowa/stacja benzynowa blisko mnie/Znajdź stację benzynową) – wyszukuje najbliższe obiekty, przykładowo stacje benzynowe
Restauracja/Stacja benzynowa – krótsza wersja powyższej komendy, działa tak samo
nazwa_lokalizacji_1 do nazwa_lokalizacji_2 (np. Łowicz do Łódź) – info o czasie przejazdu z jednej lokalizacji do drugiej. Jeśli jednak podamy większe miasta, między którymi kursują samoloty, zostaną podane informacje dotyczące lotów. Wówczas należy uściślić: Trasa nazwa_lokalizacji_1 do nazwa_lokalizacji_2 (np. Trasa Warszawa do Szczecin)
Korki do nazwa_lokalizacji (np. Korki do Poznań) – informacja o natężeniu ruchu na danym odcinku i przypuszczalny czas przejazdu
Gdzie jest nazwa_obiektu (np. Gdzie jest Pałac Kultury i Nauki) – działa jak komenda Adres nazwa_obiektu
Jak daleko jest nazwa_lokalizacji/nazwa obiektu (np. Jak daleko jest Warszawa/Jak daleko jest Pałac Kultury i Nauki) – informacja o odległości danej odległości od lokalizacji użytkownika
Kierunek nazwa_lokalizacji/nazwa_obiektu (np. Kierunek Łodź/Kierunek Pałac Kultury i Nauki) – informacja o odległości oraz uruchomienie nawigacji do wskazanego celu
Nawigacja do nazwa_lokalizacji/nazwa_obiektu (np. Nawigacja do Warszawa/Nawigacja do Pałac Kultury i Nauki) – uruchamia nawigację do wskazanego celu
Zakończ nawigację – anulowanie prowadzenia do wyznaczonego wcześniej punktu

Słuchanie muzyki:
Odtwórz muzykę/Graj muzykę – uruchamia odtwarzanie muzyki
Odtwórz nazwa_artysty/Graj nazwa_artysty (np. Odtwórz Margaret)
Odtwórz nazwa_utworu/Graj nazwa_utworu (np. Graj In my Cabana)
Odtwórz nazwa_albumu/Graj nazwa_albumu

Inne: Pogoda – informuje o pogodzie w lokalizacji użytkownika
Pogoda nazwa_lokalizacji (np. Pogoda Poznań) – informuje o pogodzie we wskazanej lokalizacji
Godzina – podaje aktualną godzinę
Godzina nazwa_lokalizacji (np. Godzina Londyn) – podaje aktualną godzinę we wskazanej lokalizacji

Dodano:

2018-04-19


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kontakt