Aktualności

Ransomware – okup za dane Twojej firmy

Począwszy od 2017 roku byliśmy świadkami przyspieszenia bardzo niepoko-jącego procederu jakim jest rozwój jednej z gałęzi cyberprzestępczości. Według analiz firmy Proofpoint aż 63% niechcianej poczty zawierało złośliwe oprogramowanie szyfrujące (dane z III kwartału). Skala problemu nasila się z dnia na dzień, a straty sięgają grubo ponad 5bln dolarów. Czym jest ransomware? Co jeśli nasze dane zostaną zaatakowane? Jak zminimalizować skutki ataku? Jak się bronić przed tym procederem? Rozważmy to po krótce.

Ransomware to w dużym uproszczeniu wirus który uniemożliwia odczyt danych na komputerze lub serwerze lub nawet wszystkich komputerach w całej sieci lokalnej. Haker w zamian za opłatę – okup – deklaruje cofnięcie zmian wprowadzonych w komputerze. Najczęstszą przyczyną infekcji są e-maile z załącznikami, które w rzeczywistości są wirusami. Kiedy padniemy ofiarą takiego ataku mamy zwykle cztery wyjścia z takiej sytuacji:


1. Zapłacić okup. Wiele firm dokonuje przelewu środków we wskazany przez przestępcę sposób. Niestety nie mają one gwarancji, że haker rzeczywiście pliki odszyfruje. Zwykle dane są bezpowrotnie utracone.

2. Podjąć próbę odszyfrowania danych. Niektórzy producenci i programiści postanowili stworzyć programy które mogą w niektórych przypadkach pomóc w odzyskaniu kontroli nad danymi. Proces ten bywa jednak bardzo czasochłonny. Bywa też nieskuteczny.

3. Pogodzić się z utratą danych oraz przeinstalować system operacyjny. Nikomu nie życzymy takiej sytuacji.

4. Skorzystać z regularnie wykonywanych kopii zapasowych danych, by przywrócić nienaruszone wersje. Takie działanie zapewnia największe bezpieczeństwo.

Jest kilka sposobów na minimalizowanie skutków lub nawet uniknięcie ataku. Przede wszystkim należy edukować użytkowników – świadomy pracownik powinien wiedzieć która korespondencja rzeczywiście zawiera istotne dane a która może być potencjalnym zagrożeniem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest filtr antyspamowy Twojej poczty. Równie ważne jest korzystanie z programów antywirusowych i innego oprogramowania zabezpieczającego. Najważniejszym jednak czynnikiem jest wykonywanie (najlepiej) codziennych kopii zapasowych, które w sytuacji kryzysowej możemy przywrócić. Jeśli i Ty chciał byś zabezpieczyć swoją firmę przed tym realnym zagrożeniem zadzwoń do nas i umów się na spotkanie. Nasza firma zapewnia usługi związane ze szkoleniami pracowników, instalacją oprogramowania antywirusowego, wykonywaniem kopi zapasowej oraz kompleksową poprawą zabezpieczeń.

Dodano:

2018-04-13


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kontakt