Aktualności

Liczba PI

Dzisiejszy dzień jest zdecydowanie wyjątkowy i można powiedzieć - matematyczny.

- Obchodzimy urodziny Einsteina

- Stephen Hawking wyruszył w podróż ku Osobliwościom na Brzegach Czasoprzestrzeni

- Obchodzimy dzień liczby Pi

Ponieważ nikt znowu niczego nie napisał i zostałem sam, skupię się na tym ostatnim zagadnieniu, pierwsze dwa zostawiając zdecydowanie mądrzejszym ode mnie.

W liczbie Pi najfajniejsze jest to, że można ją wyliczać w nieskończoność. Nadaje się więc idealnie to bicia wszelkich rekordów w obliczeniu jak największej ilości miejsc po przecinku. No i kto wyliczył najwięcej? Jakiś chiński super-komputer, albo centrum NASA? Nic z tych rzeczy. Aktualny rekord należy do japońskiego inżyniera Shigeru Kendu. Dokonał on tego na dość "wypasionym" i kosztownym, ale jednak domowym komputerze. Był to PC typu składak, podobny do tych, jakie kiedyś składaliśmy sobie w domach, lub składano dla nas w każdym sklepie komputerowym. No może niezupełnie, bo kosztował równowartość 18 tys. dolarów, posiadał 2 procesory Intel Xeon mające łącznie 12 rdzeni, 96 GB pamięci RAM oraz spory zestaw pojemnych dysków twardych do zapisania wyniku. Na maszynie tej został uruchomiony program do obliczeń napisany przez amerykańskiego studenta Alexandra Yee. Całość obliczeń trwałą 90 dni, a ich weryfikacja 64 godziny. Co osiągnięto? Pobijając wszystkie dotychczasowe rekordy obliczono wartość liczby Pi z dokładnością do 5 bilionów miejsc po przecinku!

Poniżej zdjęcie owej maszyny. Jak widać nie jest to żaden Superkomputer, raczej zwykły składak. To kolejny dowód, że aby odnieść sukces, liczy się przede wszystkim pasja. Podziwiamy!

Dodano:

2018-03-27


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kontakt