Aktualności

Czysty komputer to nie tylko porządek w plikach

Dzisiaj już każdy nawet mniej zaawansowany użytkownik wie, że co jakoś czas komputer należy przeczyścić ze śmieci – to nie tylko dodatkowe megabajty na dysku ale też szybsza praca systemu i programów. Podobnie ma się sprawa z wnętrzem naszego komputera – tak, tak! Wewnątrz nawet najbardziej smukłego laptopa znajdują się niewielkie kanaliki przez które przepływa powietrze chłodzące obciążone podzespoły. Dlaczego brud ma negatywny wpływ na pracę komputera i jak zadbać o jego czystość? Odpowiedzmy sobie po krótce.

Dlaczego komputer brudny działa wolniej?! Sprawa ma swoje podłoże w prawach fizyki – ( w dużym uproszczeniu) im układ elektroniczny cieplejszy tym większa oporność prądu, tym samym zmniejsza się ilość wykonywanych operacji na sekundę to z kolei przekłada się na wolniejszą pracę. Komputer przez dłuższy czas nie czyszczony wewnątrz ma zapchane kurzem otwory wentylacyjne, powietrze które z założenia przepływając schładza radiator (zwykle aluminiowa konstrukcja odprowadzająca ciepło z podzespołów) nie może wykonać swojego zadania. Cały układ schładzania staje się nie wydajny i urządzenie zwalnia.

Jak zadbać o temperatury? Przede wszystkim należy pamiętać o tym by nie zatykać otworów wentylacyjnych znajdujących się zwykle na spodzie laptopa, w nowszych urządzeniach coraz częściej wlot powietrza przeniesiono na jeden z boków. Osoby które często korzystają z urządzeń na kolanach muszą wiedzieć ze ich urządzenia są bardziej narażone na przegrzewanie ze względu, że te „wciągają” drobinki tkanin do środka. Znacznie lepiej jest ustawiać laptop na płaskiej powierzchni, bez obrusów.

Podkładki chłodzące. Na rynku jest pełno akcesoriów których zadaniem jest skierowania na spód naszej maszyny strumienia chłodnego powietrza. Jest jednak małe „ale” – źle dobrana podkładka może wdmuchiwać gorące powietrze z powrotem do laptopa. Bardzo ważne jest wiec dobranie odpowiedniej podkładki do swojego laptopa lub korzystanie z podkładki pasywnej, czyli takiej bez wentylatorów.

Warto również pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej znajdującej się pomiędzy obudową procesora a radiatorem. Warto wspomnieć ze podobne zasady odnoszą się również do komputerów stacjonarnych – zawsze należy dbać o prawidłową cyrkulację powietrza.

Wszystkie usługi serwisowe opisane w tym artykule oferuje nasza firma Progress-IT. Kompleksowo zadbamy o sprzęt w Twojej firmie czyszcząc go zarówno ze śmieci na dysku jak i z kurzu wewnątrz.

Dodano:

2018-05-28


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kontakt